Łups

Łups jest grą polegającą na walce grupy Krasnoludów i Troli. Wygrywa ten kto zbije najwięcej pionków przeciwnika. Każda ze stron inaczej się porusza i inaczej zbija przeciwnika. Krasnoludy mogą przemieszczać się po całej planszy, aby zbić przeciwnika mszą zgromadzić się w kolumnę. Natomiast Trole tylko o jedno pole i zbijają wszystkie krasnoludy wokół. Gra składa się z dwóch rund. Gra się na niestandartowej, ośmiokątnej planszy. Można ją rozegrać w wersji zwykłej jak i z doliny Koom. Przeciwnicy grają na zmianę trolami i krasnoludami.

Pochodzenie gry jest owiane legendą. Miała powstać w zamierzchłych czasach z krasnoludzkiej gry Hnaflbaflwhiflsnifltafl. Kluczową rolę miała odgrywać w opowieści o bitwie o dolinę Koom. W jaskini tam leżącej odkryto planszę na której walczyli kiedyś królowie krasnoludów i troli.

W realnym świecie została wydana w 2002 roku. Jej autorem jest Trevor Turana. Opierał się przy jej tworzeniu na wskazówkach Pratchetta. Inspirował się również skandynawską grą Hnefatafl. Jest dostępna w sklepie Discworld Emporium

Dodaj komentarz