Polski tłumacz Świata Dysku.

Piotr Władysław Cholewa urodził się w 1955 w Sosnowcu. Ukończył studia na wydziale Wydziale Matematyczno-Fizyczno-Chemicznym Uniwersytetu Śląskiego. Pracował tam później do 2000 roku. Obronił tam pracę doktorską. W tym samym czasie zajął się tłumaczeniami literatury fantasy i science fiction. Zaangażował się również w działalność organizacji zrzeszających fanów fantastyki.

Przetłumaczył wszystkie powieści Świata Dysku. Ponadto był tłumaczem cyklu o Długiej Ziemi i kilku innych książek Pratchetta. Jego tłumaczenia są powszechnie oceniane jako wierne oryginałowi. Jest to o tyle trudne, że Pratchett lubił różne żarty słowne. Zazwyczaj starał się pozostawiać imiona oryginalne, chyba że coś znaczyły. Ponadto czasami musiał dostosowywać wyrażenia aby były bardziej zrozumiałe dla polskiego czytelnika.

Za swoje tłumaczenia wielokrotnie dostawał nagrody. Wśród nich od Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich za Kolor Magi z 1995. A w 2000 i 2010 dostał nagrody za całość twórczości. Nagradzano go zarówno w Polsce jak i za granicą.

Dodaj komentarz